Wyciszona muzyka
left
left

Cześć!

Tutaj Aleksandra, Grzegorz i Maria.

Zapraszamy do podróży w nieznane!
Uwielbiamy zabytki, Warszawę, historię i muzykę Mieczysława Wajnberga. Nie potrafimy przejść obojętnie koło Wolskich Ostańców, fascynuje nas to, jak historia jednego domu okazuje się być historią całego miasta. Uważamy, że ratowanie pamięci o budynkach, ich oknach, bramach, drzwiach, schodach na których zostały ślady kroków dziesiątek mieszkańców i ścianach, w których toczyło się ich życie ma głęboki sens. W przypadku Żelaznej 66 mamy też nadzieję, że już wkrótce odzyska swój dawny blask i wypełni się nowymi historiami!

Projekt powstał dzięki dotacji Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Kilka słów o nas

Maria Sławek

Wykładowczyni, skrzypaczka. Gra solo, kameralnie, uczy, jest kuratorką i pomysłodawczynią wielu wydarzeń artystycznych, współzałożycielką i prezeską Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktorką habilitowaną sztuki. Urodziła się i wychowała w Gdańsku, studiowała i wykłada w Krakowie, mieszka i działa w Warszawie. Występuje zarówno na dużych scenach filharmonicznych, jak i w małych podwórkach, księgarniach i pracowniach artystycznych. Zajmuje się także historią muzyki żydowskiej, współpracuje naukowo z Muzeum POLIN i Żydowskim Instytutem Historycznym. Od 2011 roku gra, bada, nagrywa i popularyzuje twórczość Mieczysława Wajnberga. Była artystką-rezydentką Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m. st. Warszawy. Uczy studentów w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest także pomysłodawczynią i kuratorką serii mikro-koncertów w przestrzeniach warszawskich historycznych pracowni artystycznych oraz Festiwalu Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie.

Aleksandra Galant

Z wykształcenia psycholog, z zawodu PR-owiec, z miłości radiowiec i człowiek ze świata słów i dźwięków. Od 2014 roku związana z poznańskimi i warszawskimi rozgłośniami radiowymi. Od 2019 współprowadzi program publicystyczny „Drogowskazy” na antenie radia Eska ROCK, a świat wydarzeń kulturalnych przybliża Słuchaczom w „Audycjach Kulturalnych”, podcaście Narodowego Centrum Kultury. Jest autorką jubileuszowego podcastu Żydowskiego Instytutu Historycznego. Poza nagraniami można ją usłyszeć podczas paneli dyskusyjnych, wernisaży i spotkań autorskich, które z dużą radością prowadzi. Prywatnie także nie przestaje mówić, co mogą potwierdzić najbliżsi – w tym ukochany pies.

Grzegorz Niemczyk

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na UW zainteresowany przede wszystkim geopolityką bliskowschodnią. Od kilku lat zawodowo zajmujący się wszystkim co na pograniczu dyplomacji, świata kultury i promocji Polski za granicą, a także nowoczesnymi rozwiązaniami w kulturze, w szczególności technologiami VR i AR. Hobbystycznie i formalnie związany z zabytkową architekturą lewobrzeżnej Warszawy jako założyciel Stowarzyszenia „Kamień i co?”, które w ramach swojej działalności statutowej wielokrotnie angażowało się w ochronę architektonicznego dziedzictwa stolicy. Społeczny Opiekun Zabytków z legitymacją wydaną przez Prezydenta m.st.Warszawy. Od 2017 r. inicjuje projekty dotyczące tzw. Wolskich Ostańców – od działań formalnych (wnioski o wpisy do rejestru zabytków), przez współpracę z jednostkami administracji publicznej, po organizację różnych wydarzeń artystycznych i popularyzatorskich jak m.in. koncerty, spacery tematyczne czy materiały video. Prywatnie backpacker, uwielbiający wszystko co poza utartym szlakiem.

Podziękowania

Instytut Mieczysława Wajnberga serdecznie dziękuję za współpracę przy projekcie:

prof. Jackowi Leociakowi
dr Piotrowi Kilanowskiemu
Adrianowi Sobieszczańskiemu
Aleksandrze Wtulich
Katarzynie Komar-Michalczyk
Szymonowi Patoce
Łukaszowi Kutyńskiemu
Stanisławowi Grynkiewiczowi
Marii Wielanier

deklaracja dostepnosci
Flagi UE
na górę