Aby uzyskać takie pozwolenie właściciel zabytku musi złożyć wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków właściwego dla miejsca położenia obiektu zabytkowego, w którym wskaże zabytek, określi jego lokalizację oraz wskaże przewidywany termin rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych. Wniosek ten należy uzupełnić o projekt budowlany lub jego część – tak aby możliwa była ocena wpływu planowanych robót budowlanych na zabytek, dokumentacje potwierdzające kwalifikacje osób kierujących budową oraz potwierdzenie posiadania przez wnioskodawcę tytułu prawnego do korzystania z obiektu zabytkowego. Jeżeli pojawi się taka potrzeba, konserwator może dodatkowo zażądać dostarczenia dodatkowej dokumentacji historycznej – konserwatorskiej oraz fotograficznej. Po rozpatrzeniu wniosku konserwator wydaje pozwolenie, w którym pojawia się warunek kierowania robotami budowlanymi przez osoby wskazane we wniosku, zakres i sposób, w jaki prowadzone mają być roboty budowlane wskazane we wniosku. Dodatkowo w pozwoleniu pojawia się informacja o możliwości wznowienia postępowania w sprawie wydanego pozwolenia oraz o możliwości cofnięcia tego postępowania lub zmiany. Konserwator ma również prawo do określenia dodatkowych warunków, które stanowić będą specjalne obowiązki dla inwestora, takich jak: zawiadamianie wojewódzkiego konserwatora o zagrożeniach, ale również o nowych okolicznościach zaistniałych podczas prowadzenia robót; bądź dokonywania odbiorów wykonanych prac budowlanych przy udziale wojewódzkiego konserwatora zabytków. W przypadku prowadzenia robót budowlanych przy obiekcie zabytkowym lub w jego otoczeniu nie posiadając pozwolenia lub naruszając jego postanowienia, wojewódzki konserwator zabytków może wstrzymać wszelkie roboty budowlane. Wówczas konserwator ma dwa miesiące na dokładne zbadanie zaistniałej sytuacji i ewentualne wydanie kolejnych decyzji, takich jak: nakaz przywrócenia zabytku do stanu poprzedniego lub nakaz uporządkowania terenu, obowiązek uzyskania pozwolenia na prowadzenie wstrzymanych robót, nakaz podjęcia określonych czynności, które doprowadzą wykonywane roboty do zgodności z wydanym pozwoleniem. Również w sytuacji, kiedy roboty budowlane zostały już wykonane konserwator może nakazać przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu lub uporządkowanie terenu, czy doprowadzenie zabytku do najlepszego stanu we wskazany sposób w określonym terminie.
Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć wraz z załączoną zgodą uzyskaną od konserwatora zabytków. Prace prowadzone na zabytkowych kamienicach wiążą się z koniecznością nadzoru konserwatorskiego.
(A. Wtulich „ Bariery formalno-prawne ochrony zabytkowych kamienic. Rewaloryzacja kamienicy przy ul. Żelaznej 66 w Warszawie.” Praca magisterska napisana pod kierunkiem dr inż. arch. Justyny Zdunek-Wielgołaskiej, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2021, str. 22-23)
1 Stowarzyszenie „Porozumienie dla Pragi”, Poradnik dobrych praktyk architektonicznych, Warszawa 2019.
2 Zabytki. Wymagania formalno-prawne przy realizacji robót budowlanych w zabytkach https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/wymagania-formalno-prawne-przy-realizacji-robot-budowlanych-w- obiektach-zabytkowych-aa-y5VX-Nfu3-FWtW.html (dostęp: 15.06.2020).